Haber

UNDP, Hatay’da destek merkezi kuruyor

Birleşmiş MilletlerKalkınma Programı (UNDP) yetkilileri, deprem felaketinden en çok etkilenen illerden biri Hatay İstanbul’a geldi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile görüştü. Ziyarette, Birleşik Krallık Fonu, UNDP ve Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle kentte yapılacak altyapı yatırımları ve vatandaşlara yönelik destekleyici çalışmalar ele alınırken, öncelikle kadınlara fayda sağlayacak güçlendirme merkezinin, çocuklar, yaşlılar ve engelliler için bir an önce uygulamaya geçilmelidir.

280 metrekarelik prefabrik kalıcı bir merkez kurulması hedeflenirken, tesisin kurulacağı yerin belirlenmesine ve altyapısının hazırlanmasına Hatay Büyükşehir Belediyesi destek verecek. 100 kişilik tuvaletin yapılacağı tesise depremzedeler, engellilerin de kullanabileceği çok fonksiyonlu araçlarla gelecek ve misyonla psikososyal destek sağlayacak gruplardan yardım alacak. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın bünyesinde çalışacak ekiplerin destek ve eğitimlerini üstlenmesi kararlaştırılırken, Hatay Büyükşehir Belediyesi, İngiltere Fonu’nun mali destek sağladığı tesiste, sonrasında da kendi modelini uygulamaya devam edecek. beyin sarsıntısının yaraları iyileşir.

“ACILARI MÜMKÜN OLDUĞU KADAR AZALTMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Toplantıda ziyaretlerinden dolayı Birleşmiş Milletler heyetine teşekkür eden Başkan Savaş, “Bizi ayakta ve ayakta tutan dayanışma ruhudur. Zor anlarımızda yanımızda olan sizler gibi alanında uzman kişileri görmek bizleri mutlu ediyor. Hatay’da yaşanan mağduriyetleri olabildiğince asgariye indirmek için çalışıyoruz.” dedi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yetkilileri, Hatay’a yardım, kamu hizmetlerinin yeniden sağlanması, konteyner kentlerdeki yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve tehlike altındaki kültürel miras eserlerinin savunulması konularına da ağırlık verdiklerinin altını çizdi.

DESTEK MERKEZİ TEMMUZ AYINDA HİZMETE BAŞLIYOR

Kampüs içinde sosyal alanların yer aldığı ve belediyeye ait tüm imkanların yer aldığı EXPO alanına ağırlık verilirken, projenin Temmuz ayında projelendirilmesi ve Eylül ayında tam kapasite çalışmaya başlaması planlanıyor.

Kaynak: ANKA / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu